Menopoz Nedir? Kimlerde görülür ?

Menopoz genel olarak 40 yaşının üzerinde ki kadınlarda görülmeye başlayan, adetin düzensiz şekilde görülmesiyle 55 yaşlarına kadar devam eden ve adetin tamamen kesilmesiyle biten dönemdir. Menopoz son adet kanaması olarak basitçe tanımlanabilir. Bir kadın hayatının üçte birini bu dönemde geçirmektedir, ancak günümüz de insan ömrünün uzaması beraberinde menopoz döneminin uzamasını da getirmektedir. Menopoz dönemi hayatın akışında bulunan gayet doğal bir dönemdir. Kadınlar da 40 yaşından daha erken görülen menopoz erken menopoz” olarak adlandırılmaktadır.
Kadınların yumurtalıklarının hormon ve yumurta üretimini yavaşlatmasıyla beraber adet düzensizliği ortaya çıkar. Hormonların bu şekilde düzensiz çalışması vücutta ki ısı dengesini bozar ve kişi de ani terleme, ateş basması gibi durumları ortaya çıkarır. Günümüz de menopoz bir hastalık olarak kabul görmektedir ve menopozun beraberinde getirdiği hastalıklar ve sorunlar önlenmektedir.
Menopoz Belirtileri Nelerdir ?
Menopoz öncesinde ki süreçte hiç bir belirti vermeyebilir. Bu durum kişiden kişiye değişmektedir. Bazı kadınlar menopoz ve menopoz öncesi dönemi çok hafif ve rahat bir şekilde geçirirken, bazı kadınlar bu dönemi ağır bir şekilde geçirebilir.
Menopozun en sık belirtileri arasında;
  • Kişide adet düzensizliği
  • Vücutta ani ısı değişimi, ateş basması, terleme görülebilir.
  • Östrojen hormonun uzun süre eksikliği sonucunda kemik erimesi,kalp ve damar hastalıkları görülebilir.
  • İdrar yolları ve vajinal bölgede hacim kaybı oluşabilir.

Bazı insanlarda ani ateş basmalarını tetikleyen etkenler olabilir. Bu etkenlerini tespit edilmesi menopoz döneminin daha rahat geçmesini sağlar. Ani ateş basması halinde derin nefes alarak sakin kalınmalıdır. İnce bir pijama uyku sırasında menopoz nedeniyle ani terlemeyi bir miktar da olsa azaltacaktır. Geceleri menopoz etkisini en aza indirmek için;

  • Yastığınızı arada çevirerek soğuk tarafına yüzünüzü koyabilirsiniz.
  • Ateş basması sırasında rahat edebilmek adına ince pike kullanılabilir.
  • Baş ucunuzda minik bir fan ya da yelpaze bulundurabilirsiniz.
Menopoz Tedavisi
Menopoz etkisiyle beraber vücut eski yaşam kalitesini kaybedebileceği için menopoz belirtileri ile beraber uzman doktor eşliğinde östrojen ve progesteron hormonu tedavisi uygulanır ve eksik hormon yerine konur. Böylece kişi hayat kalitesi düşmeden yaşamına devam eder.
Östrojen tedavisi iki şekilde uygulanabilir. Ağızdan ya da cilde yapıştırma şeklinde iki farklı yöntem bulunmaktadır. Östrojen tedavisi aynı zaman da alzheimer hastalığının görülme oranını da ciddi seviyede düşürür. Aktif karaciğer hastalarına östrojen tedavisi verilemez. Aynı zamanda damar pıhtılaşma problemi olan hastalara da östrojen tedavisi yapılamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name *