İnterseksüel kelimesi en basit haliyle hem kadınsı hem de erkeksi cinsiyet özelliklerine sahip olan tek bir insan olarak tanımlanabilir. Kişinin interseksüel olabilmesi için dünyaya çift cinsiyetli olarak gelmesi gerekmemektedir. Birey kendi içinde hem kadınsı hem de erkeksi duygu ve özellikleri taşıyabilir . İntersekseül kişiler her iki cinsiyete de duygusal ve cinsel anlamda çekim hissedebilir. 1916 yılında genetik uzmanı Richard Goldschmidt tarafından interseksüellik adını almıştır. İntersekseül kelimesi yerine kimi zaman erdişilik ve hermafroditlik terimleri de kullanılmaktadır. İnterseksüellik tek bir genetik durumu temsil etmez yalnızca bir çok farklı durumu interseksüellik adı altında toplayabiliriz. Yani interseksüelleri ortak noktada toplayan şey biyolojileri  değil tıbbileştirilme deneyimleridir.

İnterseksüellik ne kadar yaygın ?
Sabit bir interseksüellik tanımı olmamasından dolayı interseksüel bireyleri oranlamak oldukça zor olmasına rağmen ABD’de her 2000 çocuktan 5’nin görünür olarak interseks durumda doğduğu biliniyor. Ülkemizde ise özellikle kırsal bölgelerinde yaygın olan akraba evlilikleri sonucunda bu oranın ABD’den yüksek olduğu tahmin edilmektedir. Bilim insanları çift cinsiyetle doğmuş bireyin gerçek cinsiyetini belirleyemez. Kişinin XX ya da XY kromozonu ile dünyaya gelmiş olması kişinin cinsiyetinin belirlenmesinde tek başına rol oynayamaz. İnterseks olarak dünyaya gelmiş bir bebeğin cinsiyetini en doğru şekilde belirlemek için kendini anlayabileceği yaşa gelene kadar bireyi özgür büyütmek ve kısıtlamamaktır.
İnterseksüel olarak doğmuş bir bebeğe nasıl seslenmeliyim ?
Kişiye söylenecek zamir çeşitleri cinsel organına bakılarak değil kişi kendini nasıl hissediyorsa ona göre şeçilmeli ve kullanılmalıdır. Çoğu yabancı dilde kız ve erkekler için ayrı ayrı zamirler kullanılırken türkçe de bu kurala ihtiyaç duyulmaması bu gibi durumlarda kolaylık sağlamaktadır. Bir çocuğa hitap ederken “evladım, çocuğum” gibi cinsiyet bildirmeyen kelimeler kullanılması interseksüel bireyler için de büyük kolaylık ve rahatlık sağlamaktadır. Modern yaşantımızda ise bey, bayan, hanım, bay gibi sözcükler yerine direkt olarak ismi ya da siz olarak hitap edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse “siz nasılsınız?” ya da “merhaba Deniz” gibi…
İnterseksüel bireyler “üçüncü cinsiyet” mi?
İnterseksüel olarak dünyaya gelmemiş birçok farklı kişi bazı interseksüel bireylerde kendini kadın ya da erkek olarak tanımlar. Yine interseks olmayan bazı kişiler de kendilerini karşı cinsiyet olarak tanımlar. İnterseksüellik üçüncü bir cinsiyet değildir. Herkesin kendini dilediği gibi tanımlama hakkı vardır. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz üzere çift cinsiyetli olarak dünyaya gelmeyen ancak kendini interseksüel olarak tanımlayan bir çok kişi vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name *