İnsomnia diğer bir ismi ile uyuyamama hastalığı bir uyku sorunudur. İnsomnia sıklıkla 30 yaş ve üzeri bireylerde görülmektedir. Hastalık ciddi bir seviyeye ulaştığında kişinin ölümüne yol açabilir. Kişi geceleri uykuya dalmakta büyük güçlükler çeker ya da gece boyunca hiç uyuyamaz. İnsomnia hastalarının çoğunluğu uyumak için yattıklarında gözlerini 3-4 dakikadan fazla kapalı tutamadıkları ve yatakta sürekli dönme ihtiyacı duyduklarını söylemektedir. İnsomnia yalnızca birkaç gece etkisini gösterirse geçici, 1-3 hafta arasında etkisini gösterirse kısa süreli insomnia ve 3 haftadan daha uzun sürerse kronik insomnia olarak adlandırılır. Kronik insomnia kişi için oldukça zararlı olabilir. İnsomnia hastalığı kişinin uyku dengesini bozar ve vücut için bu düzenin tamiri oldukça zor olabilir. İnsomnia hastalarının  büyük bir çoğunluğu akşam üzeri ve gün içerisinde kısa süre uyumaktadırlar ve bu kısa süreli uykular kişinin gece uyumasını zorlaştırmaktadır.

İnsomnia Hastalığının Nedeni ?
İnsomnia  hastalığına beyinde bulunan proteinlere bağlı olarak oluştuğu düşünülmektedir. Aynı zamanda insomnia hastalığının genetik mutasyonlara da neden olabileceği düşünülmektedir. Kişinin yeteri kadar uyuyamamış olması ve uyku dengesinin bozulması kişiyi fiziksel ve zihinsel açıdan olumsuz yönde etkiler. İnsomnia kişinin içinde bulunduğu ruh hali, üzüntü, korku, stres, takıntı ya da kullanılan ilaçların yan etkisi olarak da görülebilir.
Kişi yatağa yattığında dönmeye başlar ve gözlerini kapalı tutmak kişi için rahatsız edici bir hal alır, kendine “neden uyuyamıyorum?” gibi sorular sorabilir. Ertesi gün erken kalkacağı, işe gideceği, yorgun olacağı düşüncesi kişiyi daha çok strese sokarak uyumasını engeller.
İnsomnia Tedavisi
İnsomnia hastalığını engellemenin en basit yöntemi uyku ilaçları olsa da daha doğal yol olan kediotu gibi doğal yöntemler de başvurulabilir. Bu tarz yöntemlerden bazıları;
  • Uyumadan önce vücudun laktik asit salgılamasını sağlayacak ve rahat uykuya dalmayı sağlayan yoğurt, sıcak süt, ayran gibi gıdalar tüketilebilir.
  • Uyanır uyanmaz sıcak duş almak,
  • Akşam yemeğinde az besin tüketmek ve geceleri belirli saatlerde uyumaya çalışmak, bunu alışkanlık haline getirmek.
  • Gün içerisinde kafein bulunduran besinleri az tüketmek. (çay, kola, kahve…)
  • Karanlık ve sessiz bir yatak odasında uyumaya çalışmak,
  • Gün içerisinde uyumamak,
  • Uyumadan önce zihnin boş olması uykuya dalmayı oldukça kolaylaştırdığı bilinmektedir. Uyumadan önce sakin müzikler dinlemek, kitap okumak, puzzle yapmak, resim çizmek zihnin boşalmasına yardımcı olaraktır.
  • Uyku kalitesini arttırmak amacıyla muz, papatya çayı, yulaf gibi besinler tüketebilirsiniz.
  • Uzuvların sıcak olması uykuya dalabilmek için önemli bir faktördür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name *